forex trading logo

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj40
mod_vvisit_counterTen Tydzień40
mod_vvisit_counterTen miesiąc1049

Today: Gru 17, 2017
Start Historia Parafii
Wieści RSS


Historia powstania parafii w Mostkowie

Zakończenie działań wojennych w maju 1945 r i w związku z tym nowe ustalenia w sprawie granic państwowych  przyszłej powojennej europy, pomiędzy zwycięską koalicją anty-hitlerowską ,spowodowały dużo zmian na geopolitycznej mapie świata.Do polski powróciły po blisko 400 latach tereny Pomorza Środkowego,Zachodniego,oraz Lubuskiego.Dekretem z dnia 15 sierpnia 1945 r. na mocy “najspecjalniejszych uprawnień Stolicy Apostolskiej” udzielonych Prymasowi Polski kard. Augustowi Hlondowi,powołano Administrację Gorzowską. Od tego czasu rozpoczęła się wytężona odbudowa Kościoła na ziemiach niegdyś katolickich ,a potem przez ponad czterysta lat żyjącego w diasporze wśród protestantów.Po dwudziestu siedmiu latach 28 czerwca 1972 r. papież Paweł VI podjął  decyzje o powołaniu czterech nowych diecezji w Polsce. Olbrzymią administrację podzielił na trzy siostrzane diecezje: gorzowską, koszalińsko-kołobrzeską i szczecińsko-kamieńską

Decyzją Kurii Biskupiej w Szczecinie w dnia 07.01.1985 r na terenie Powiatu Barlineckiego powstała parafia pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy.z siedzibą w Mostkowie.Parafia jest administracyjnie przynależna do Dziekanatu w miejscowości Lipiany .W skład parafii wchodzą następujące miejscowości z kościołami :

1.Mostkowo- tutaj znajduje się siedziba Parafii wraz z Kościołem neogotyckim zbudowanym w roku 1851r.Kościół usytuowany jest na wzniesienie wśród zabudowy domów wąsko frontowych w centrum miejscowości.Kościół zbudowany jest z cegły,na rzucie prostokąta z wydzielonym prezbiterium.Wewnątrz Kościoła znajduje się zabytkowy obraz i ołtarz z XVII wieku Empora chórowa i ławki.Kościół pw.św.Antoniego z Padwy został poświęcony w roku 30.11.1958 przez księdza Pawła Kurhanka

 

 

 

 

 

 

 

 

  

2.Strąpie- w tej miejscowości znajduje się wpisany do rejestru zabytków Kościół filialny p.w. M.B. Różańcowej z XIX w., neoromański, jest częścią założenia parkowo-dworskiego z XIX i XX wieku


 

 

 

 

 

 

 

 

3.Dzikowo-w tej miejscowości znajduje się wpisany do rejestru zabytków Kościół filialny p.w. św. Stanisława Bpa Męczennika z XIV, XIX w.


 

4.Jedlice-w tej miejscowości znajduje się kaplica w której odprawiane są msze święte

 

5.Pozostałe miejscowości w których nie ma kościołów filalnych, wchodzące w skład Parafii: Brzostowo,Kornatka,Podgórze,Pustać,Swadzim,Wiewiórki

 

Historia powstania parafii w Mostkowie.

Zakończenie działań wojennych w maju 1945 r i w związku z tym nowe ustalenia w sprawie granic państwowych w przyszłej powojennej europy, pomiędzy zwycięską koalicją anty-hitlerowską ,spowodowały dużo zmian na geopolitycznej mapie świata.Do polski powróciły po blisko 400 latach tereny Pomorza Środkowego,Zachodniego,oraz Lubuskiego.Dekretem z dnia 15 sierpnia 1945 r. na mocy “najspecjalniejszych uprawnień Stolicy Apostolskiej” udzielonych Prymasowi Polski kard. Augustowi Hlondowi,powołano Administrację Apostolską Kamieńską, Lubuską i Prałaturę Pilską. Od tego czasu rozpoczęła się wytężona odbudowa Kościoła na ziemiach niegdyś katolickich ,a potem przez ponad czterysta lat żyjącego w diasporze wśród protestantów.

Decyzją Kurii Biskupiej w Szczecinie w dnia 30 listopada 1958r na terenie Powiatu Barlineckiego powstała parafia pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy.z siedzibą w Mostkowie.Parafia jest administracyjnie przynależna do Dziekanatu w miejscowości Lipiany .W skład parafii wchodzą następujące miejscowości :

1.Mostkowo- tutaj znajduje się siedziba Parafii wraz z Kościołem neogotyckim zbudowanym w roku 1851r.Kościół usytuowany jest na wzniesienie wśród zabudowy domów wąsko frontowych w centrum miejscowości.Kościół zbudowany jest z cegły,na rzucie prostokąta z wydzielonym prezbiterium.Wewnątrz Kościoła znajduje się zabytkowy obraz i ołtarz z XVII wieku

Empora chórowa i ławki.

Kościół pw.św.Antoniego z Padwy został poświęcony w roku 30.11.1958 przez księdza Pawła Kurhanka

2.Strąpie- w tej miejscowości znajduje się wpisany do rejestru zabytków Kościół filialny p.w. M.B. Różańcowej z XIX w., neo romański, jest częścią założenia parkowo-dworskiego z XIX i XX wieku

3.Dzikowo-w tej miejscowości znajduje się wpisany do rejestru zabytków Kościół filialny p.w. św. Stanisława Bpa Męczennika z XIV, XIX w., zabytkowy

4.Jedlice-w tej miejscowości znajduje się kaplica w której odprawiane są msze świete

Historia powstania parafii w Mostkowie.

Zakończenie działań wojennych w maju 1945 r i w związku z tym nowe ustalenia w sprawie granic państwowych w przyszłej powojennej europy, pomiędzy zwycięską koalicją anty-hitlerowską ,spowodowały dużo zmian na geopolitycznej mapie świata.Do polski powróciły po blisko 400 latach tereny Pomorza Środkowego,Zachodniego,oraz Lubuskiego.Dekretem z dnia 15 sierpnia 1945 r. na mocy “najspecjalniejszych uprawnień Stolicy Apostolskiej” udzielonych Prymasowi Polski kard. Augustowi Hlondowi,powołano Administrację Apostolską Kamieńską, Lubuską i Prałaturę Pilską. Od tego czasu rozpoczęła się wytężona odbudowa Kościoła na ziemiach niegdyś katolickich ,a potem przez ponad czterysta lat żyjącego w diasporze wśród protestantów.

Decyzją Kurii Biskupiej w Szczecinie w dnia 30 listopada 1958r na terenie Powiatu Barlineckiego powstała parafia pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy.z siedzibą w Mostkowie.Parafia jest administracyjnie przynależna do Dziekanatu w miejscowości Lipiany .W skład parafii wchodzą następujące miejscowości :

1.Mostkowo- tutaj znajduje się siedziba Parafii wraz z Kościołem neogotyckim zbudowanym w roku 1851r.Kościół usytuowany jest na wzniesienie wśród zabudowy domów wąsko frontowych w centrum miejscowości.Kościół zbudowany jest z cegły,na rzucie prostokąta z wydzielonym prezbiterium.Wewnątrz Kościoła znajduje się zabytkowy obraz i ołtarz z XVII wieku

Empora chórowa i ławki.

Kościół pw.św.Antoniego z Padwy został poświęcony w roku 30.11.1958 przez księdza Pawła Kurhanka

2.Strąpie- w tej miejscowości znajduje się wpisany do rejestru zabytków Kościół filialny p.w. M.B. Różańcowej z XIX w., neo romański, jest częścią założenia parkowo-dworskiego z XIX i XX wieku

3.Dzikowo-w tej miejscowości znajduje się wpisany do rejestru zabytków Kościół filialny p.w. św. Stanisława Bpa Męczennika z XIV, XIX w., zabytkowy

4.Jedlice-w tej miejscowości znajduje się kaplica w której odprawiane są msze świete

 


Wykonał Zdzisław Śledziona 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone